Hazaadás

Koraszülöttek fogazata

Intubálták a babádat?

Vannak olyan elváltozások, amelyek gyermeked szájának felső részének (kemény és lágy szájpad) csontos szerkezetében jelentkezhetnek. Ezek az esetleges eltérések az intubáló tubus és annak elhelyezkedése miatt következnek be. A gyermeknek gyakran magas és íveltebb a felső szájpadlása. Ez azt eredményezi, hogy a felső fogak inkább a száj közepén helyezkednek el, így megváltozik a fogsor záródása. Ennek következtében hátsó keresztharapás és elülső nyitott harapás lesz látható. Ezek mind kozmetikai, mind funkcionális problémák, hiszen befolyásolhatják a beszédet és a nyelést. Az ilyen jellegű problémákat többnyire fogszabályozással lehet korrigálni. Tekintettel arra, hogy csontrendszeri elváltozásokról van szó – nem csupán a fogak helyzetének változásairól – gyermekednek már korai életkorban, 6-8 évesen fogszabályozásra lehet szüksége. Ha a gyermek növekedése megállt, és a szájpadlás varrata bezárult, sokkal nehezebb a korrekció.

Koraszülött a babád?

Egy másik, meglehetősen gyakori probléma a fogzománc megváltozása (hipoplázia), amit gyakran “korababa fog”-ként emlegetnek. Koraszülött gyerekeknél négyszer nagyobb az esélye a fogzománc-hipoplázia előfordulásának. Ez elsősorban nem a maradandó fogakat, hanem a tejfogakat érinti. Ezek a fogak porózusabbak és puhábbak, így hajlamosabbak a fogszuvasodásra. A bilirubinszint miatt a tejfogakon barna foltok is megjelenhetnek. Ezeknél a fogaknál azonban a fogszuvasodásra való hajlam nem magasabb, ezek csupán kozmetikai problémát jelentenek.

Későn bújnak ki a gyermeked fogai?

Koraszülött babáknál gyakran késik a fogak megjelenése. Ez semmilyen problémát nem okoz. A fogak általában a megszokottnál néhány hónappal később, de a megszokott sorrendben bújnak ki. Ennek igazából előnye is van hiszen, ha a fogak később bújnak ki, kisebb valószínűséggel lyukadnak ki. Onnantól kezdve, hogy vannak fogaink, ki is lyukadhatnak. Minél fiatalabb a gyerek, annál gyakrabban kell ennie, így gyakrabban találkoznak a fogai szénhidráttal, amelyek hozzájárulnak a fogszuvasodás kialakulásához.

A legjobb, amit a babáddal tehetsz az az, hogy megfelelő szájhigiéniás szokásokat alakítasz ki neki!
Ebbe beletartozik, hogy naponta legalább kétszer mosd meg a fogait, kerüld a cumisüveggel való alvást és a babád első születésnapja körül elviszed az első fogorvosi vizsgálatra. A koraszülötteknél gyakran előfordulnak szenzoros problémák és szájüreggel kapcsolatos orális averziók (nem szívesen kóstolnak), amik megnehezítik a fogmosást. Ne feledd azonban, gyermeked fogainak megjelenésével a fogszuvasodás is megjelenhet. Természetesen gyakran olyan sok aggály merül fel, hogy a fogmosás háttérbe szorul. De ha egy nagyon fiatal gyermeknek fogászati beavatkozásra van szüksége, gyakran altatás szükséges, és amellett, hogy ez nagyon drága és mind a szülőnek, mind a gyereknek traumatikus élmény maradhat.