RSV
Az RSV (Respiratory Syncytial Virus) egy vírus, amely legtöbbször közönséges megfázáshoz hasonló tüneteket okoz, ám egyes esetekben légzési nehézséghez, súlyos tüdőgyulladáshoz vezethet. Szövödménye lehet asztma és kialakulhat olyan súlyos állapot, mely kórházi kezelést, oxigén terápiát igényel.
Majdnem minden gyermek átesik legalább egyszer RSV fertőzésen még második születésnapja előtt. Bárki megfertőződhet élete során többször a vírussal, melyből pár nap alatt meggyógyulunk. A szezonális fertőzésnek a téli hónapokban van a csúcspontja, ekkor van a legtöbb megbetegedés, leggyakrabban a 3-4 hónapos csecsemőknél.
Súlyos fertőzés alakulhat ki azon babáknál akik koraszülöttek, 6 hónapnál fiatalabb csecsemőknél, azon 2 év alatti gyermekeknél akik szív és/vagy tüdő problémákkal küzdenek, veleszületett rendellenességgel (pl. Down szindróma) élő gyermekeknél, neuromuszkuláris betegségben szenvedő gyermekeknél, idős embereknél vagy gyenge immunrendszerű felnőtteknél.
A vírus főleg cseppfertőzéssel (tüsszentéssel, köhögéssel) terjed, belélegezve vagy szájba, orrba, szembe kerülve infekcióhoz vezet. A fertőzött személy orr vagy nyálváladéka közvetlen vagy közvetett módon is fertőzést okozhat például puszival. A vírussal akkor is megfertőződhetünk, ha előzőleg fertőzött személy által megfogott tárgyat érintünk meg (pl.: kilincs, játékok – a vírus 6-12 órán keresztül fertőzőképes) majd kezünkkel szemünket vagy orrunkat megdörzsöljük. Azok a személyek, akik a vírus által fertőzöttek, de nem vagy enyhe tüneteket mutatnak IS FERTŐZNEK!
Tapasztalatból tudjuk, hogy mennyire nehéz helyzetben vannak azon aggódó szülők, akik az intenzív osztályt éppen elhagyva szembe találják magukat a közeli és távoli rokonsággal, akik érthető módon szeretnék végre látni A csodababát. Talán ez a házirend még közérthetőbbé teszi a baba környezete számára, hogy mekkora veszélynek van még mindig kitéve a gyermek szervezete, és betartják kéréseit. Segítsük a szülőket, minél több családhoz eljusson az RSV házirend!
Évente többször, de főleg az őszi és téli hónapokban gyakori a megfázás okozta tünetek, kellemetlenségek megjelenése. De csak kevesen tudják, hogy pontosan miért “fáznak meg“, mi okozza a kellemetlen panaszokat.
A tüneteket a felső légúti VÍRUSfertőzések okozzák, melyekből több százat ismerünk, de képesek azonos tüneteket produkálni. Ezért nem lehet védettsége szerezni a nátha, meghülés, megfázás ellen, illetve nincs ellenük védőoltás. A megfázás mögött, melynek közvetlen kialakulásában a hideg nem sok szerepet játszik, a leggyakrabban rhinovírus áll, melynek száznál is több fajtája létezik.
A rhinovírus mellett a másik igen gyakori, és most kell nagyon figyelni minden szülőnek, a respiratórikus szincicális vírus, közismertebb rövidítéssel az RSV.
Mit jelent az RSV fertőzés?
Ez a leggyakoribb közönséges légúti kórokozó gyermekek esetében, amely koraszülött csecsemőknél, tüdőbetegségekben vagy veleszületett szívrendellenességben szenvedő, 2 év alatti kisgyerekeknél könnyen kórházi kezelést, vagy akár intenzív ellátást igénylő tüdőgyulladást válthat ki.
Ennek következtében a tartós, elhúzódó kórházi ápolás, majd a gyakori kontrollvizsgálatok, esetleges későbbi beavatkozások akár újabb kórházi felvételt és újabb fertőzési kockázatot jelenthetnek!
Szinte minden gyermek 2 éves korára átesik az RS vírus okozta fertőzésen, mellyel akár felnőttek is megfertőződhetnek, azonban komoly szövődményeket a veszélyeztetett csoportba tartozó csecsemőkön kívül idős embereknél, de akár érett újszülötteknél is okozhat életük első 6 hónapjában.
Az RSV tünetei
Az RSV által okozott fertőzés tünetei nagyon hasonlóak a közönséges megfázáshoz, mint orrfolyás, köhögés, ziháló (sípoló hangú légzés) és étvágytalanság. Míg gyermekeknél megjelennek a tünetek, felnőttek lehetnek akár tünetmentesek is a fertőzés lefolyása alatt.
Kisgyermekeknél kísérheti ingerlékenység, bágyadtság. Láz is jelentkezhet, bár ez nem feltétlenül jellemző.
Kezdetben a tünetek lehetnek enyhék, de főleg a magas kockázati csoportba tartozó gyermekeknél súlyosabb tünetek, mint például apnoe (légzés kimaradás) is jelentkezhetnek.
Mikor vigyük a gyermeket orvoshoz?
Abban az esetben, ha enyhe tüneteket mutat a fertőzött, semmilyen kezelésre nem szorul. Amennyiben szükséges, lázcsillapítás és folyadékpótlás (szoptatás)szükséges.
Ha a gyermek súlyosabb tüneteket mutat (főleg, ha a magas kockázati csoportba tartozik) gyermekorvosnak látnia kell.
Mikor van szükség sürgősségi ellátásra?
Azonnal kórházi, sürgősségi ellátásra kell jelentkezni a gyermekkel, ha
- légzéskimaradása van
- látható légzési nehézséggel küzd (sípoló hangot ad, láthatóan behúzódik a mellkasa légzés közben, szapora a légzése (több, mint 60/perc)
- gyakori köhögés kínozza (főleg 6 hónapos kor alatt)
- cianózist látunk (kékes elszíneződés a bőrön, körmökön)
- nem, vagy nehezen etethető, kiszáradás jeleit mutatja.
Kórházi kezelés erősen ajánlott, amennyiben
- a csecsemő 3 hónapnál fiatalabb, és súlyos tüneteket mutat,
- a 32. terhességi hét előtt született,
- krónikus tüdőbetegségben szenved (pl.: BPD: Bronchopulmonális diszplázia, ami leggyakrabban azoknál a koraszülötteknél fordul elő, akik hosszú légzéstámogatásban részesültek.)
- veleszületett szívrendellenesség esetén, amely hatással lehet a vérben keringő oxigén mennyiségre.
RSV kimutatása, teszt
A fertőzés tesztelésére nagyonritkán kerül sor, hiszen az enyhébb esetekben a gyermek tüneti gyorsan javulnak kezelés mellett. A vírus jelenlétét indokolt esetben a légúti váladékokból vett minta PCR vizsgálatával van lehetőség kimutatni.
RSV oltás
Szerencsére létezik az RSV ellen passzív oltás, melyre a veszélyeztetett csoportba tartozó gyermekek jogosultak. Az RSV vakcina rövid távú, nagyjából egy hónapig tartó védettséget nyújt, emiatt november és március hónapokban, az RSV szezon folyamán többször, havonta adják a kockázati tényezőkkel élő gyermekeknek.
Azért kell havonta újra oltani a gyermeket, mert az RSV vakcina vagy más néven palivizumab, nem tartozik a klasszikus értelemben vett oltások közé, az oltás során a gyermek nem a legyengített kórokozót, hanem az ellenanyagot kapja meg.
Kik jogosultak az ingyenes RSV oltásra ?
32. hétnél korábban született babák, akik az RVS-szezon kezdete előtti 6 hónapban születtek. Kétéves kor alatt megkapatják azok a babák is, akiket BPD-vel bronchopulmonális diszplázia miatt kezeltek koraszülöttként. Kétéves kor alatt a veleszületett, műtétileg nem korrigált szívbetegségben szenvedő kicsik is kaphatnak védőoltást ingyenesen.
Miért fontos RSV ellen oltani a koraszülöttként született csecsemőket?
- éretlen saját immunrendszer
- anyai antitestek részleges, vagy teljes hiánya
- légzőrendszer éretlensége
- hörgőcske fala aránylag vastag a kaliberhez képest
- krónikus tüdőbetegség (BPD) esetén gyakoribb
RSV oltás ára
Az RSV elleni oltás ára magas, a gyermek súlyától függően az egy havi oltás ára elérheti akár a 150.000,- forintot is, ezért nem a házi gyermekorvos, hanem a koraszülött utógondozás során meghatározott, oltóközpontokban adják be a gyermekeknek.
Mivel a palivizumab (monoklonális antitest) nem befolyásolja más védőoltás hatékonyságát, ezért bármikor beadható a gyermeknek, függetlenül más kötelező vagy ajánlott oltásoktól. Az egy időben adott több oltás a koraszülötteknél sem növeli az oltási reakciók súlyosságát és az oltást követő nemkívánatos események gyakoriságát.
Bármely vírusról legyen is szó, a hangsúly kivétel nélkül megelőzésén van. Ebben kifejezetten lényeges szerepet játszik az általános higiénia betartása, kiemelten a rendszeres kézmosás. A magas kockázati tényezőbe sorolt gyermekeknél a szülők feladata egy olyan házirend kialakítása, amellyel megelőzhetik a vírusfertőzéseket.
Egyesületünk elnöke, Dr. Nádor Csaba neonatológus meghívására Dr. Marsi-Molnár Barbara gyermekpulmonológus, Dr. Altorjai Péter házi gyermekorvos és Pusztai Heni, a Koraszülőként is értékes csapat tagja, érintett édesanya beszélgettek az RSV tüneteiről, illetve mikor van szükség kórházi ellátásra, amennyiben a tünetek súlyosbodnak.
Kiemelték az RSV okozta bronchiolitis rövid és hosszútávú következményeit és a házi gyermekorvos szerepét a kötelező és ajánlott védőoltásokkal, a biológiai kornak megfelelő oltási sémával kapcsolatban. Beszélnek a szívbeteg gyermekek RSV immunizációjáról, a vírus fertőzések megelőzésének fontosságáról és módjáról!
Még több információ elérhető az alábbi linkeken:
https://www.mellettedahelyem.hu/rsv
https://www.mellettedahelyem.hu/_files/dokumentumok/files/rsv-tajekoztato-2018-20180815114857.pdf
https://www.mellettedahelyem.hu/_files/dokumentumok/files/rsv-tajekoztato-20180815114948.pdf