Koraszülöttek oltásai
Egy éretlen baba világra jövetele és a hazaadásig lezajló események bizony nagymértékben átformálják a korababák családjának az egészségügyhöz és az egészségügyi dolgozókhoz fűződő viszonyát. Optimális helyzetben egy különleges bizalom alakul ki a személyzettel, ami éveken át megmarad. Ebben a helyzetben az ápolók és orvosok „pótszülőként” gondolkodnak, miként segíthetik a koraszülött egészséges fejlődését.
Be kell látnunk, hogy a koraszülötteket immunológiailag veszélyeztetettnek kell tekintenünk. Emiatt igénylik a kórházban töltött hetekben a fertőzések elkerülésére irányuló hangsúlyos odafigyelésünket. Az erre vonatkozó szabályok segítik a fertőzések felismerését és a kezelését. De hogyan védhetjük még hatékonyabban koraszülöttjeinket a védőoltással megelőzhető betegségektől?
Védőoltást két okból adhatunk. Első, az egyén védelme, ilyenkor akit beoltunk, védetté tesszük. A másik fontos eset, hogy bizonyos betegségek esetén kialakíthatunk a környezetben élő emberek beoltásával egy biztonságos ún. „fészekimmunitást”, például amikor a védtelen koraszülött még influenza ellen nem oltható (<6hó) , de a családot beoltva, védelmet biztosíthatunk neki.
Egy 32. hét előtt született koraszülött sajnos a méhlepényen keresztül nem kap ellenanyagokat az édesanyjától, mert ez az élettani folyamat csak a várandósság utolsó harmadában zajlik le. Az éretlen immunrendszer tehát még kiszolgáltatottabbá teszi a korababát.
Világszerte fontos szabály, hogy az első kötelező védőoltást minden korababa két hónaposan, lehetőség szerint – amennyiben egészségi állapota megengedi – kapja meg. A kötelező oltásokat már a koraszülött osztályokon is megadják az orvosok, hiszen megfelelő immunitás az úgynevezett alapozó oltások végén alakul ki, tehát időre van szükség. Mielőbb megkezdjük az immunizációt, annál hamarabb védetté tesszük a koraszülöttet. Az európai országokban különböző oltási gyakorlat van a kötelező oltások tekintetében. Például Angliában kötelező a Meningococcus B és C csoport elleni oltás, ami nálunk csak ajánlott.
Tehát, mi a kötelező és mi az ajánlott? Egy korababának minden elérhető oltást célszerű megadni, függetlenül attól, hogy éppen melyek az államilag támogatott oltóanyagok.
Az oltások optimális időpontja már szakmai szabály, van két hónaposan és van kétévesen adható oltás.
Az oltások beadásánál mindig a biológiai (és nem a korrigált) kort kell figyelembe venni!
Speciálisan az 1500g alattiak számára: RSV (kérdezzen rá a PICen!)
2 hónapos kortól: Diftéria, pertussis, tetanus, polio, haemophylus influenzae, pneumococcus, meningococcus B, meningococcus C, rotavírus, hepatitis B (korábban is)
6 hónapos kortól: influenza vírus
1 éves kortól: morbilli, mumps, rubeola, varicella
2 éves kortól: kullancs encephalitis vírus, hepatitis A.
A védőoltások olyan betegségek ellen készülnek, amelyek jelenleg sem gyógyíthatóak, vagy komoly szövődménnyel járhatnak. Ezek a kórokozók továbbra is itt vannak körülöttünk a mindennapokban és utazásaink során. Felelőtlenség felesleges kockázatnak kitenni koraszülöttjeinket, akik már néhány küzdelmes szakaszon túljutottak.