Szülés utáni depresszió és poszttraumás stressz szindróma
A “Baby blues”
A „baby blues” annyira gyakori, hogy az újdonsült anyáknál normálisnak számít. Általában 2-4 nappal a baba születése után kezdődik. Előfordulhatnak sírógörcsök, fokozott sebezhetőség, ingerlékenység, magányosság-érzés és fáradtság. Bár ez az állapot nyomasztó lehet, de a partner, a család és a barátok támogatásával gyorsan, általában néhány héten belül elmúlik.
A gyermekágyi pszichózis
A gyermekágyi pszichózis a szülés utáni hangulatváltozás legszélsőségesebb és legritkább formája. Minden 500. újdonsült anyát érinti. A gyermekágyas időszak a szülés utáni hat hetet jelenti, a pszichózis olyan mentális betegség, amely során az ember elveszíti a kapcsolatot a valósággal. A tünetek nem sokkal a szülés után kezdődnek, általában azzal, hogy az anya nyugtalanná, enyhén zavarodottá válik, és képtelen aludni. A depressziónak ez a formája általában kórházi kezelést igényel.
Szülés utáni depresszió
A szülés utáni depresszió valahol a baby blues és a gyermekágyi pszichózis között helyezkedik el. A statisztikák szerint hatból 1 újdonsült anyát érinthet, bár egyes szakértők szerint ennél többet is. A tünetek kezdődhetnek baby blues formájában, majd súlyosbodhatnak, de az is előfordulhat, hogy csak bizonyos idő elteltével alakulnak ki. Sokszor a baba 4-6 hónapos kora körül a legnyilvánvalóbbak a tünetek.
Írországban az újdonsült anyák mintegy 15%-a szenved szülés utáni depressziótól. Minél korábban ismerik fel, diagnosztizálják és kezelik, annál gyorsabban gyógyul az édesanya és érzi magát jobban. A szülés utáni depresszió három hónapnál tovább, sőt akár évekig is eltarthat, ha nem kezelik. Gyakran előfordul, hogy egy családtag vagy barát előbb veszi észre, hogy valami nincs rendben, mint maga, az édesanya.
A szülés utáni depresszió okai
- Szülési élmény
- Biológiai tényezők
- Életmódbeli változások
- Kapcsolatok
- Stresszes életesemények
- Személyes előzmények
- Az anyaságról alkotott képek
Jelek és tünetek
- Ingerlékenység
- Szorongás
- Pánikrohamok
- Alvási problémák
- Fáradtság
- Koncentrációs problémák
- Étvágytalanság
- Érzelmi instabilitás
- Megszállott viselkedés
Önsegítő stratégiák
- Beszéljen a partnerével, férjével, a családdal, háziorvossal vagy a védőnővel.
- Beszéljen nyíltan az érzéseiről és aggodalmairól.
- Pihenjen.
- Étkezzen kiegyensúlyozottan.
- Kérjen segítséget a mindennapi teendők ellátásához, pl. házimunka, főzés stb.
- Szakítson időt a családdal és barátokkal való minőségi együttlétre.
- Jutalmazza meg magát minden nap.
- Találjon időt kikapcsolódásra.
Kezelési lehetőségek
- Gyógyszeres kezelés
- Tanácsadás
- Kórházi kezelés
Poszttraumás stressz szindróma
Egy nehéz várandósság, veszteség és/vagy egy vagy több gyermeknek az újszülött intenzív osztályon való ellátása nagyon különböző módon befolyásolhatja a szülők érzelmeit. Attól függetlenül, hogy mennyire rövid vagy hosszú a baba intenzív osztályon való tartózkodása, vagy milyen komplikációkkal jár az állapota, a reakció lehet enyhe vagy súlyos. Teljesen normális, hogy intenzív szomorúságot, gyászt, bűntudatot, szégyent, dühöt, hitetlenséget és zsibbadtságot érezzen ezen időszak alatt, különösen akkor, amikor a baba mérföldköveket ér el, vagy amikor visszaesés tapasztalható. Valójában a baba kórházi kezelése lehet az egyik legstresszesebb időszak, amit valaha is átélt.
Valószínűleg nem meglepő, hogy a szülési tapasztalatok miatt a szülőknél fennáll a poszttraumás stressz zavar (PTSD) kialakulásának kockázata. A PTSD a szorongásos zavarok közé sorolható, és a traumatikus, ijesztő vagy életveszélyes élményekre adott tartós, legyengítő fizikai és érzelmi reakciók összessége jellemzi. Hogy a helyzetet még bonyolultabbá tegye, a depresszió is társulhat a PTSD-vel, mivel a szülőket az orvosi beavatkozások, az orvosok és az információs túlterheltség közepette erőteljes szorongás, gyász és új gondozási rutin terheli.
Normális, hogy a PTSD tüneteit egy ideig bármilyen traumatikus eseményt követően tapasztaljuk. Ez akár több napig is eltarthat. Legyen figyelmes és kérjen segítségest, ha úgy véli, hogy Önt vagy partnerét ezek az érzések lebénítják, vagy ha nem múlnak el, különösen, ha egy hónapnál tovább tartanak. Szintén figyelemfelhívó, ha mindez zavarja a mindennapi tevékenységeit, a kapcsolatait, a gyermekéhez való kötődését és gondozását, vagy a munkahelyi vagy iskolai teljesítményét.
További jelei annak, hogy segítséget kell kérnie: alvási problémák, reménytelenség érzése vagy öngyilkossági gondolatok, kábítószer-vagy alkoholhasználat. Még ha csak néhány tünetet tapasztal is, a kezelés sokat segíthet a gyógyulásában és érzelmi megkönnyebbülést adhat. Ezért olyan fontos, hogy egy egészségügyi szakember értékelje a tüneteket, aki fel tudja vázolni a kezelési lehetőségeket.
Általánosságban a poszttraumás stressz-szindróma tüneteinek három típusát különböztetjük meg:
Emlékbetörések
- A traumatikus esemény visszatérő és tolakodó emlékei, beleértve a képeket, gondolatokat vagy észleléseket.
- Nyugtalanító álmok a traumatikus eseményről.
A traumára való emlékezés elkerülése
- Próbálja elkerülni, hogy a traumatikus eseményre gondoljon vagy arról beszéljen.
- Érzelmileg zsibbadtnak érzi magát.
- Kerüli az eseményre emlékeztető dolgokat.
- Reménytelenség érzése a jövővel kapcsolatban.
- Memória problémák.
- Nehézségek a közeli kapcsolatok fenntartásában.
Szorongás/érzelmi izgatottság
- Ingerlékenység vagy düh.
- Túláradó bűntudat vagy szégyenérzet.
- Önpusztító viselkedés, például túlzott alkoholfogyasztás.
- Alvászavarok.
- Gyakori ijedtség érzése.
A kutatások szerint a következő stratégiák segíthetnek abban, hogy érzelmi támogatást kapjon, amíg gyermeke az újszülött intenzív osztályon van, és azt követően is:
- Konzultáljon pszichológussal, tanácsadóval vagy orvossal olyan terápiáról és/vagy gyógyszerekről, amelyek segíthetnek a PTSD kezelésében. Kérhet egy kezdeti konzultációt, hogy kiderüljön, együtt tud-e dolgozni a kiválasztott szakemberrel.
- Keressen fel segítő csoportokat.
- Keressen fel támogató csoportot a kórházában.
- Jó ötlet lehet, hogy leírja érzéseit, tapasztalatait, napló vagy akár blog formájában.
Ha létrehoz egy támogató rendszert magának, az nagyban segíthet Önnek és partnerének az érzelmi gyógyulásban. Meg fogja tapasztalni, hogy az érzelmi egészségével való törődés messzemenő előnyökkel jár a szülői, házastársi és gondozói szerepben való boldogulás szempontjából.