Hazaadás

ROP

Mi az a koraszülöttkori retinopátia (ROP)?

A koraszülöttkori retinopátia (ROP) egy olyan szembetegség, amely csak a koraszülött csecsemőket érinti. Leggyakrabban a különösen éretlen koraszülötteknél fordul elő, akik a terhesség 24. és 31. hete között születtek.
A kisbabák szemének retinája csak a számított születési időpont körül fejlődik ki teljesen.
A retina a szem belsejét tapétaszerűen borító réteg, amely képes fényjeleket fogadni. Különösen a retina ereinek van szükségük hosszú időre ahhoz, hogy megfelelően és teljes mértékben kifejlődjenek. Ha egy kisbaba koraszülöttként jön világra, a retina még nincs teljesen ellátva erekkel. ROP esetén ez problémákat okozhat. A retina erek nélküli területei ezután növekedési faktort termelnek, amely ahhoz szükséges, hogy serkentse az erek növekedését ezeken az elégtelenül ellátott területeken. Ha azonban túl sok termelődik ebből a faktorból, az erek növekedése kicsúszik a kontroll alól, és részben kinőnek a retinából és átnőnek az üvegtestbe (a retina és a szem elülső része közöƫti viszkózus anyag). Ha ez megtörténik, a retina leválhat az alatta lévő szövetről, ami végső soron tartós látásvesztéshez, sőt akár vaksághoz is vezethet.

Melyek a koraszülöttkori retinopátia kockázai tényezői?

A ROP kialakulásának legfontosabb kockázati tényezője a baba születéskori gesztációs kora és testsúlya. Különösen a 31. hétnél kisebb gesztációs korú vagy 1500 gramm alaƫ születési súlyú babákat fenyegeti a ROP kialakulásának veszélye. Minél kevesebb a betöltött várandóssági hét és kisebb a születési súly, annál nagyobb a retina azon területe, amely még nincs erekkel ellátva. De a szülés után is vannak bizonyos tényezők, amelyek növelik a koraszülöttkori retinopátia kockázatát.

Hogyan diagnosztizálható a koraszülöttkori retinopátia?

A ROP számos stádiuma kezelés nélkül gyógyul. Ha azonban olyan stádiumba kerül, amely kezelést igényel, azt késedelem nélkül, általában néhány napon belül el kell végezni. Ha a kezelésre nem, vagy túl későn kerül sor, a betegség tovább súlyosbodhat.
Ezért különösen fontos a ROP-ban szenvedő babák rendszeres vizsgálata a kezelést igénylő babák azonosítása érdekében. Ezeket a rendszeres vizsgálatokat „szűrésnek” nevezik. Mivel azonban az ROP idővel változik, sajnos nem elég egyetlen vizsgálat: a szemészeti vizsgálatokat többször is el kell végezni, általában egykét hetes időközönként. Az első szemészeti vizsgálatra általában néhány hetes korban kerül sor. Ettől kezdve a szemet rendszeresen megvizsgálja egy erre szakosodott szemészorvos.

A vizsgálat megkezdése előtt szemcseppet adnak, amelyek lehetővé teszik a pupilla kitágulását, így az orvos egy speciális lencsével vagy kamerával megvizsgálhatja a retinát. Mivel az orvosnak tisztán kell látnia a retina szélét a szem belsejében, a vizsgálat során a szemet egy kis fémeszköz, szemterpesz segítségével fordítják. A baba fejét közben tartani kell. Mivel a vizsgálat kellemetlen lehet a baba számára, a vizsgálat előtt fájdalomcsillapító szemcseppet adhatnak. A retina állapotától függően néhány nap vagy egy-három hét múlva újra megvizsgálják a szemet. A vizsgálatokat addig folytatják, amíg a baba nincs túl az ROP kritikus fázisán.

FONTOS: A koraszülöttek esetében rendszeres szemészeti vizsgálat szükséges, és nem szabad kihagyni a kezelő szemész szakorvossal való konzultációt.

Hogyan kezelhető a ROP?

A ROP bizonyos formáit a retinaleválás megelőzése érdekében kezelni kell. Néhány évvel ezelőƫtig szinte minden, kezelést igénylő gyermeknél lézeres terápiát alkalmaztak. A kezelés során a retina erekkel nem rendelkező részét lézerrel kiégették. Ez a terület ezután már nem tudja előállítani a (rendellenes) érnövekedést serkentő növekedési faktort, így a betegség aktivitása csökken. A lézerterápia továbbra is hatékony és jó kezelési lehetőség. Az üvegtestbe injektált hatóanyagok (ún. VEGF-gátlók), amelyek megkötik és inaktiválják az ott lévő növekedési faktort, újabb kezelési alternaơvát kínálnak. A megkötött növekedési faktor ekkor már nem képes a (rendellenes) érnövekedés serkentésére, és a betegség aktivitása csökken. Az ROP stádiumainak túlnyomó többsége ezzel a két terápiás lehetőséggel (lézeres vagy injekciós) kezelhető. A betegséget csak a nagyon előrehaladott (és szerencsére ritka) stádiumaiban kell műtéti úton kezelni. A kezelő gyermekorvosok és szemészek Önnel együ fogják felmérni, hogy melyik kezelési forma a legmegfelelőbb gyermeke számára.

Mi történik a kezelés után?

Mindkét kezelési típus esetében a retinát rendszeres időközönként továbbra is meg kell vizsgálnia egy szemészorvosnak, hogy ellenőrizze, hogyan fejlődnek az erek. Egyes esetekben ismételt beavatkozásra lehet szükség.

Nagyon fontos, hogy egyetlen szemészeti kontrollvizsgálatot se hagyjon ki anélkül, hogy a kezelőorvossal konzultálna. Az lenne a legjobb, ha a következő vizsgálat időpontját azonnal beírná pirossal a naptárába. Ha nem tudja tartani az időpontot, nagyon fontos, hogy haladéktalanul lépjen kapcsolatba a szemészorvosával, és kérjen egy közeli, másik időpontot!

A teljes ROP tájékoztató letölthető innen:
https://www.mellettedahelyem.hu/_files/dokumentumok/files/-rop-tajekoztato-20231009114621.pdf