Koraszülés

Koraszülött baba pozicionálása

 

Az átlagember azt gondolná, hogy a babák fektetése a legegyszerűbb ápolási feladat a koraszülött ellátásban. Egyszerű, mert befektetjük a babát az inkubátorba és ellesz ő, ahogy van. A koraszülött baba kényelmes pozicionálása a megfelelő alátámasztással az ápolási munka egyik legfontosabb része. A baba pozíciójának támogatnia kell az izomtónusát, légzését, véráramlását, emésztését, testhőmérséklet szabályozását illetve energia felhasználását. Nagyon fontos, hogy a baba önszabályozás irányába tett erőfeszítéseiben is fontos szerepet játszik, például a lábak összehúzása, a kezek archoz emelése, kapaszkodás, megragadás, lábfej és a kezek összekapcsolása, melyekkel nyugodt alvást és csendes éberséget érhetünk el.
A koraszülött babának nincs elég ereje a gravitáció ellensúlyozására, mozgása hirtelen, rendezetlen, ami a baba érésével egyre kifinomultabbá válik.
Háton fektetve széttárja a kezét, alacsony izomtónusa miatt a testtartás a felszínhez alkalmazkodik és elnyúlik az inkubátor matracán. Odalt vagy hason fekvő pozicióban jól érzi magát, hiszen méhen belül is hasonló pozícióban helyezkedett el.
Pozicionálási javaslatok hason fekvő pozícióhoz:
– Biztosítsuk, hogy a kar előre mozoghasson, és a kezek meg tudják közelíteni az arcot, és a szájat.
– A baba méreteire kialakított fészek alkalmazásával a térdek behajlítását ösztönözzük.
– Fontos a kényelem gyakori ellenőrzése, különösen a fejfordítást illetően.
Pozicionálási javaslatok hanyatt fekvő pozícióhoz:
– Védjük a baba arcát a közvetlen fénytől.
– A baba méreteire kialakított fészek alkalmazása a csípő, lábak és lábfejek köré, hogy megelőzzük a lábak szétnyílását, eltávolodását a csípőtől, a fészek szolgáljon lábtámaszként, talpa érjen a fészekhez, de ne tudja kidugni a lábát rajta és legyen elég magas.
– Szondák, csövek megfelelő rögzítése.
– Baba vállainak megtámasztása, hogy kezeit középvonalba tudja helyezni, száját arcát megérinthesse, kezeit összekulcsolhassa.
Pozícionálási javaslatok oldalt fekvő pozícióhoz:
– Hasznos testhelyzet az ápolási feladatok ellátásához (pl. szájápolás, pelenkacsere, szondatáplálás)
– Baba méreteire kialakított fészek alkalmazása, mely segíti a baba mozgását, és a legjobban emlékeztet a méhen belüli mozgásra.
– A megemelt oldalfekvés hatékony pozíciót biztosít a biztonságos és élvezetes tápláláshoz a baba számára.