Szülés/ Születés
A koraszülést általában figyelmeztető jelek előzik meg. Az alábbi figyelmeztető jeleket észlelő várandósoknak, a koraszülés megelőzése érdekében gondozó nőgyógyászuk azonnali felkeresése szükséges. Amennyiben ez nem megoldható, javasolt a szülésre kijelölt kórház sürgősségi osztályát felkeresni kivizsgálás céljából.
- Hirtelen hüvelyi vérzés megjelenése
- Erőteljesebb, kellemetlen szagú folyás
- Gyakori vizeletürítés (a terhesség alatt megszokottól gyakoribb)
- Erős viszkető, vagy égő érzés a hüvelyben
- Magas testhőmérséklet
- Ismétlődő, súlyos hasmenés
- Idő előtti burokrepedés (szivárgó magzatvíz)
- Idő előtti méhösszehúzódások
Az idő előtti méhösszehúzódások a következőképpen nyilvánulhatnak meg:
- Erős, menstruációs fájdalomhoz hasonlító hasi görcsök
- ● Feszítő érzés a lágyéki hajlító izmoknál vagy a hátban
- R● Gyakran ismétlődő alhasi keményedés
Fenyegető koraszülés esetén a várandós egy koraszülött részleggel rendelkező perinatális központba kerül felvételre. A betöltött 34. terhességi hét után tapasztalt idő előtti méhösszehúzódások a gyermekre nézve már nem jelentenek fokozott kockázatot, ezért ez időszakban általában már nincs szükség gyógyszeres kezelésre. Ennek oka, hogy a magzat fejlettségi állapota ekkor már csaknem az érett újszülöttekével megegyező.
Elsődleges módszer a méhösszehúzódások megakadályozására a pihenés, mely nem jelent feltétlenül szigorú ágynyugalmat. A várandósnak meg kell próbálnia az oldalára feküdni amennyire csak lehetséges, enyhén megemelt medencével, ezzel csökkentve a baba által a méhnyakra gyakorolt nyomást.
A méhnyak elégtelensége vagy megrövidülése esetén, a koraszülés veszélyének csökkentésére a 2. trimeszter elején varrat (ún. „cerclage”) segítségével zárhatják a méhnyakat. A „cerclage”-t a szülészorvos az utolsó trimeszter végén távolítja el.